طرز تهیه انواع غذاهای گیاه خواری و خام گیاه خواری (وگان)

رژیم وگان و تفاوت آن با گیاه‌خواری

گیاه‌خواری رژیمی است که در آن افراد از گوشت استفاده نمی‌کنند. واژه وگان در سال 1944 به وسیله گروهی از گیاه‌خواران به وجود آمد. این گروه از گیاه‌خواران تصمیم گرفته بودند علاوه بر گوشت از لبنیات و تخم مرغ نیز استفاده نکنند. آن‌ها از ترکیب قسمت اول و آخر واژه vegetarian کلمه vegan را به وجود آوردند. پس می‌توان گفت رژیم وگان زیرمجموعه‌ای از رژیم گیاه‌خواری است.

موادغذایی ممنوعه در رژیم وگان

 1. گوشت
 2. مرغ
 3. ماهی
 4. تخم مرغ
 5. لبنیات
 6. عسل

مواد غذایی که در رژیم وگان می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

 1. لوبیا
 2. عدس
 3. انواع دانه‌ها و مغزیجات

فواید گیاهخواری

 1. حفظ سلامت قلب
 2. جلوگیری از مبتلا شدن افراد به دیابت
 3. تنظیم کلسترول خون
 4. کاهش احتمال مبتلا شدن به سرطان
 5. بهبود خلق و خو
 6. افزایش طول عمر
 7. پاکسازی بدن

نکته‌ای جالب درباره گیاه‌خواران

جالب است بدانید بعضی از گیاه‌خواران از لباس‌هایی مانند چرم، خز و ابریشم استفاده نمی‌کنند چراکه این محصولات نیز از طریق کشتن جانوران تولید می‌شوند.

مشکلات احتمالی در رژیم گیاه‌خواری

عده‌ای معتقدند که رژیم گیاه‌خواری تنوع زیادی ندارد و نمی‌توانند غذاهای متنوع درست کنند. این دسته از افراد می‌توانند از تجربیات سایر گیا‌ه‌خواران استفاده کنند. اکثر گیاه‌خواران نه تنها با غذاهای گیاهی فرهنگ و کشور خودشان بلکه با فرهنگ غذایی سایر کشورهای جهان نیز آشنایی دارند. با اکثر ادویه‌ها و موادغذایی همچون تمپه، رشته چینی سوبا، کیمچی، کدوی کابوچا، مخمر خوراکی و… آشنا هستند و از آن‌ها برای هرچه متنوع‌تر کردن رژیم غذایی خود استفاده می‌کنند. پس با کمی جست و جو می‌توانید با مواد غذایی متنوع آشنا شوید و از آن‌ها استفاده کنید.

شروع گیاه‌خواری

درنهایت برای شروع گیاه‌خواری لازم نیست ناگهانی رژیم خود را به گیاه‌خواری تغییر دهید. آرام آرام شروع کنید. برای مثال ابتدا دو وعده در هفته از غذاهای گیاهی استفاده کنید و به تدریج وعده‌‌های بیشتری را به آن‌ها اختصاص دهید. بهتر است در ابتدا از مواد غذایی استفاده کنید که به آن‌ها علاقه زیادی دارید و اطلاعات خود را نیز درباره مواد غذایی مختلف بالا ببرید تا بتوانید غذاهای متنوع و جذابی را آماده کنید.

سالادهای مخصوص گیاه‌خواری

سوپ‌های مخصوص گیاه‌خواری

پیش‌غذاهای مخصوص گیاه‌خواری

غذاهای اصلی مخصوص گیاه‌خواری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *