تره، یکی از مغذی‌ترین سبزی‌ها

تره

  • تره گیاهی است که در آشپزی زیاد استفاده می شود و بویی شبیه به پیاز دارد. این سبزی به غذا رنگ و بوی فوق‌العاده‌ای می بخشد و در اکثر غذاها قابل استفاده است. در اوایل قرن پانزدهم میلادی، اروپایی ها از این گیاه برای دور کردن حشرات و روح های خبیث استفاده می کردند!
  • همچنین در قرن نوزدهم میلادی، کولی های اروپا باور داشتند که تره می تواند در پیش‌بینی آینده به آن ها کمک کند. امروزه، از تره بیشتر در پخت سوپ، پوره سیب‌زمینی، سیب‌زمینی کبابی و برای طعم‌دار کره استفاده می کنند.

تره در چه فصل‌هایی کاشته می‌شود؟


تمام ماه های سال

روش‌های ذخیره و نگه‌داری تره


  • وقتی به سبزی فروشی می روید، تره هایی را انتخاب کنید که به رنگ سبز سرزنده هستند.
  • برای نگه‌داشتن تره، آن ها را درون حوله‌ای نمناک بپیچید و در یخچال بگذارید. اگر قصد دارید زود تره ها را استفاده کنید، می توانید آن ها را از قبل خرد کنید و داخل کمی آب بریزید تا خشک نشوند.

مهم‌ترین نکات در پخت تره


تره یکی از چاشنی های بینظیر سیب‌زمینی است که آن را فوق‌العاده خوش‌طعم می کند. اگر احساس کردید غذاهایتان خیلی رنگ و آب ندارند یا به کمی چاشنی احتیاج دارند، برای تزئین آن از تره استفاده کنید.

تره ها را به مدت خیلی طولانی نپزید چراکه خیلی زود رنگشان را از دست می دهند. سعی کنید تره را آخر از همه و وقتی پخت غذا تقریبا تمام شده، به غذا اضافه کنید. همچنین می توانید از آن به عنوان تزئین یا چاشنی غذا استفاده کنید؛ این‌گونه، هم طعم و عطر خود را به غذا می دهد و هم رنگ سبز و تازگی خود را حفظ می کند.

تره و سیب‌زمینی مکمل همدیگر هستند؛ بنابراین می توانید از این سبزی برای تهیه سالاد سیب‌زمینی و سیب‌زمینی کبابی استفاده کنید یا اینکه کمی تره خرد شده را داخل پوره سیب‌زمینی‌تان بپاشید.

استفاده های هوشمندانه


  • اگر در حیاط خانه‌تان باغچه دارید، باید حتما داخل آن تره بکارید! تره ها خیلی سریع داخل خاک پخش می شوند و چون ریشه های محکمی دارند یکپارچگی خاک را حفظ کرده و از فرسایش خاک جلوگیری می کنند. علاوه بر این، تره می تواند حشرات مختلفی از جمله شته را از خودش دور کند. به این ترتیب جلوی حمله حشرات به باغچه را می گیرد و گیاهان نزدیک خود را در امان نگه می دارد.
  • می توانید کمی تره خرد شده را داخل آب بریزید و با اسپری آن را روی برگ گیاه های دیگر بپاشید. این کار از رشد قارچ روی گیاهان جلوگیری می کند و محصولات باغچه‌تان را سالم نگه می دارد.

خاصیت های تره برای سلامتی


تره حاوی ترکیب شیمیایی کولین است که به تنظیم خواب و افزایش خلق‌وخو کمک می کند و باعث تقویت حافظه، تحرک ماهیچه ها، جذب چربی و کاهش تورم های مزمن می شود.

یکی دیگر از مواد مغذی تره، فولات است که با کاهش تولید هوموسیستئین به درمان افسردگی کمک می کند. هوموسیستئین ماده‌ای است که اگر بیش از حد در بدن تولید شود، هورمون سروتونین و مواد دیگری که مسئول شادی و امید هستند را متوقف می کند و باعث افسردگی فرد می شود.

علاوه بر این، تره حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است و به جلوگیری از انواع سرطان کمک می کند. از دیگر خواص مفید تره، می توان به فیبر زیاد آن اشاره کرد.

ویژگی های علمی


  • یکی دیگر از مواد شیمیایی موجود در تره، پنتاهیدرات مس سولفات است که به عنوان قارچ‌کش عمل می کند.
  • ماده‌ای که بو و طعمی شبیه به سیر یا پیازچه به تره می دهد، درواقع سولفور موجود در تره است که علاوه بر آن، به دفع آفات و حشرات دیگر هم کمک می کند.

منبع: سایدشف

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *